انواع زرشک

انواع زرشک در ایران همراه با قیمت فروش عمده

انواع زرشک ایرانی برای فروش در بازار های صادراتی مناسب می باشد که هر یک با قیمت متفاوتی برای فروش عمده توسط مجموعه داریس عرضه می گردد که پاسخگوی هر نیاز و سلیقه ای می باشد.

انواع زرشک به عنوان یکی از محصولات کشاورزی مهم کشورمان به شمار می رود که علاوه بر بازار های بین المللی در داخل کشور نیز متقاضیان بسیاری دارد.

صنایع گوناگونی از جمله ی صنایع غذایی، صنایع دارویی، تولید لوازم آرایشی و… از این یاقوت سرخ بهره می گیرند.

انواع زرشک در ایران

انواع زرشک در ایران توسط کشاورزان مناطق مختلف کشور تولید می گردد. اما بیشترین حجم تولید این محصول مربوط به استان های خراسان و به طور ویژه استان خراسان جنوبی است.

حجم قابل توجهی از زرشک ایرانی در شهرستان بیرجند یعنی مرکز استان خراسان جنوبی تولید می گردد و این شهرستان به عنوان پایتخت تولید زرشک می باشد.

زرشک با نام لاتین barberry، گیاهی از گونه ی زرشکیان می باشد. این گیه به شکل  درختچه هایی می باشد که ارتفاعی در حدود 4 متر دارند.

برخی از انواع این درختچه ها به صورت خودرو در مناطقی که شرایط آب و هوایی مناسب و سازگار با این گیاه را دارد می روید و برخی دیگر توسط کشاورزان در زمین های کشاورزی که به همین منظور آماده می شود رشد کرده و به ثمر می نشینند. مناطق معتدل و نیمه گرمسیری بهترین مکان برای رشد درختچه های این گونه ی گیاهی می باشد.

به زرشکی که از گیاهان خودرو بدست می آید زرشک کوهی گفته می شود. این محصول به رنگ تیره است و به زرشک سیاه نیز معروف است.

از دیگر ویژگی های زرشک کوهی می توان به دانه دار بودن آن اشاره نمود.

نوع دیگر زرشکی که در ایران می روید زرشک بی دانه است.

زرشک بی دانه که به زرشک خراسانی نیز شهرت دارد نوع خاصی از این گونه ی گیاهی است که مختص ایران است و خود شامل سه نوع زیر می باشد.

 • دانه اناری
 • پفکی
 • زیر تالاری

اگر بخواهیم از مطالب ذکر شده به یکجمع بندی برسیم باید اینگونه بیان کنیم که زرشک در دو نوع کلی بی دانه و دانه دار وجود دارد.

قیمت فروش زرشک عمده

آیتم های بسیاری بر قیمت خرید عمده زرشک تاثیر گذار است که از جمله ی آن ها می توان به حجم خرید، کیفیت محصول و نیز قیمت روز ارز در بازار جهانی اشاره نمود.

چرا قیمت روز ارز بر قیمت زرشک تاثیر گذار است؟

از آنجایی که زرشک به عنوان یک کالای صادراتی از کشورمان برای صادرات به کشور های متقاضی می باشد، قیمت این محصول تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار میگیرد و چنانچه نرخ ارز افزایش پیدا کند بنابر این قیمت فروش آن نیز در داخل کشور بالا تر می رو و برعکس.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت فروش عمده این محصول نوع بسته بندی، شیوه های ارسال بار و… می باشد.

بسته بندی زرشک صادراتی

مانند اغلب مواد غذایی زرشک نیز با بسته بندی های متنوعی در بازار عرضه می گردد تا بدین گونه سلیقه های بیشتری را پوشش دهد.

از جمله ی نکاتی که در بسته بندی زرشک باید به دان توجه داشت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بسته بندی باید به گونه ای باشد که هوا به آن وارد نشود زیرا ورود اکسیژن به داخل پک بسته بندی موجب کاهش کیفیت زرشک می شود.
 • شکیل بوده و متناسب با نیاز انتخاب شود. برای مثال برای عرضه زرشک در فروشگاه ها می توان از کارتن های 10 کیلویی استفاده شود و استفاده از بسته بندی های گرمی و کوچک که به شکل درست و مشتری پسند طراحی شده باشند بهترین گزینه خواهد بود.
 • مقاوم در برابر رطوبت باشد.
 • مقاومت در برابر ضربه و فشار.

انواع بسته بندی زرشک:

 1. بسته بندی های پلاستیکی
 2. بسته بندی با پاکت های کاغذی
 3. پاکت زیپ دار و پنجره دار
 4. ظروف پلی کریستال

لازم به ذکر است که بسته بندی با ظروف پلی کریستال هزینه ی بالایی دارد و بر قیمت تمام شده ی محصول می افزاید.از این نوع خاص بسته بندی برای موارد صادراتی و نیز کادویی استفاده می گردد. که ظاهری بسیار لوکس و شکیل به زرشک می دهد. به جز زرشک زعفران را نیز در این مدل ظرف ها بسته بندی می کنند که البته برای زعفران از سایز های کوچکتر آن استفاده می شود.